Dobór muzyki do filmu to jedna z najważniejszych decyzji, która bezpośrednio wpłynie na jego odbiór. Warto dobrze się zastanowić, jakie emocje ma wywołać i jaki klimat stworzyć.

Ważne, żeby muzyka nam się podobała i pozytywnie kojarzyła się ze sfilmowanym wydarzeniem. Powinna też nadawać tempo całemu filmowi. Montując video z wydarzenia sportowego, zazwyczaj użyjemy muzyki dużo bardziej dynamicznej niż podczas prezentacji górskich krajobrazów 🙂

Skąd brać muzykę do filmu?

W obecnych czasach muzykę zazwyczaj streamingujemy w ramach miesięcznego abonamentu, czasem ściągamy na telefon czy komputer, coraz rzadziej kupujemy na CD lub winylach. 

Najprostszą metodą będzie pobranie ulubionych utworów z internetu. Należy jednak pamiętać, że nawet gdy zapłaciliśmy za dany utwór, nie oznacza to, że może on być użyty w naszem filmie.

Warto odwiedzić takie serwisy jak Artlist lub Epidemic Sound, gdzie w ramach określonego abonamentu otrzymujemy dostęp do setek tysięcy utworów. Licencja daje też możliwość używania muzyki w produkcjach komercyjnych.

Do bezpłatnych źródeł zaliczymy chociażby bibliotekę utworów YouTube oraz Bensound.

Co to są prawa autorskie?

Prawa autorskie to ogół praw przysługujących twórcy utworu, w tym prawo do decydowania o sposobie korzystania z utworu i czerpania z niego korzyści.
W uproszczeniu oznacza to, że jeżeli nielegalnie użyjemy muzyki komercyjnej w naszym filmie, może on zostać zablokowany, jeżeli jest opublikowany w internecie. Film taki, nie będzie również generował zysków dla nas, np. z tytułu wyświetlanych reklam. 

Alternatywą pozostaje użycie muzyki niekomercyjnej lub takiej, której na mocy udzielonej licencji możemy użyć nieodpłatnie.

Gdzie szukać inspiracji?

Każdy z nas zna tysiące utworów. Zdarza się jednak, że żaden właściwy nie przychodzi nam do głowy. W poszukiwaniu inspiracji mogą pomóc nasi ulubieni twórcy internetowi lub kanały w mediach społecznościowych, które obserwujemy.

Warto otworzyć się na dźwięki wokół nas. Świetnym sposobem jest „słuchanie otoczenia”. Wielokrotnie zdarzało mi się być w danym miejscu i słyszeć utwór, który byłby znakomity jako podkład muzyczny. Na ulicy, imprezie, bazarze, nigdy nie wiesz gdzie 🙂 Do pomocy w rozpoznaniu tytułu i wykonawcy muzyki możesz użyć aplikacji typu Shazam.

Jeżeli masz pytanie dotyczące wyboru konkretnego utworu, napisz do mnie, postaram się pomóc. 

Categories: Porady

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *