Najważniejszym atutem naszego smartphona jest to, że praktycznie zawsze mamy go ze sobą. To znakomite urządzenie do filmowania staje się jeszcze lepsze, gdy w pełni nauczymy się je obsługiwać.
Ustawienia rozdzielczości i klatkażu

Jednym z najważniejszych parametrów w kamerze naszego telefonu jest rozdzielczość, która powinna być ustawiona możliwie na jak najwyższy poziom. Zalecane rozdzielczości to Full HD, 2,7K lub 4K. 

Drugim ważnym elementem jest ilość klatek na sekundę, jaką zarejestrujemy filmując (kl./s | fps). Domyślnie nasz telefon będzie ustawiony na 30 kl./s, co będzie wystarczające przy statycznych ujęciach i tych kręconych przy słabszym oświetleniu. Przy filmowaniu dynamicznych scen, zdecydowanie lepsze będzie ustawienie 60 kl./s. 

60 kl./s. pozwoli również na większą swobodę w postprodukcji oraz uzyskanie efektu „slow motion”

Ustawienia manualne parametrów kamery

Dużo modeli telefonów oferuje rozbudowane ustawienia manualne, pozwalające na ręczne sterowanie, np. balansem bieli lub ISO. Pozwala to uzyskać zamierzony efekt w bardzo dokładny sposób. Jeżeli chcesz dopieścić swoje ujęcia, zdecydowanie spróbuj tych ustawień, pamiętaj jednak, że wymagają one nieco więcej wprawy i doświadczenia operatora.
Do większości ujęć „na szybko” wystarczy Ci tryb auto. Dzisiejsze smartphony to cuda techniki 🙂

Kadrowanie

Kadrowanie ujęć może poprawić włączenie siatki na ekranie kamery. Mimo że filmuję od lat, zawsze mam ją włączoną. 

Jeżeli chcesz, by dane ujęcie było częścią dłuższego filmu z wakacji, pamiętaj, żeby podczas filmowania telefon trzymać w poziomie.

Profile kolorystyczne

Dla uzyskania bardziej rzetelnego obrazu lub zamierzonego efektu artystycznego możesz poeksperymentować z gotowymi profilami kolorystycznymi. Zdecydowanie lepiej zrobić to jednak w postprodukcji.
Topowe smartphony oferują możliwość rejestracji obrazu o „płaskim profilu kolorystycznym” – jest to profil dedykowany późniejszej bardzo zaawansowanej obróbce kolorystycznej. 

Categories: Porady

0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *